AB „Akmenės cementas“ gamybos linija

2013 metų spalio mėnesį buvo baigtas didžiausias nepriklausomos Lietuvos pramoninis projektas – 4500 tonų/dieną sauso būdo klinkerio gamybos linijos statybos AB „Akmenės cementas“ gamykloje. Projekto istorijoje liks nemaža novatoriškų technologijų taikymo pavyzdžių. Betonuojant itin masyvias, 2000 ir 3200 kubinių metrų pamatines plokštes teko diegti aušinimo vandeniu technologiją. Vykdant betonavimo darbus, buvo įrengtas betono aušinimas vandeniu – per visą betonuojamos pamatinės plokštės aukštį (3 m) sumontuoti šilumos davikliai ir sekama betono temperatūra bei pagal ją reguliuojamas aušinimo intensyvumas.

PST technologai suskaičiavo aukščiausią leidžiamą betono temperatūrą stingimo metu ir suprojektavo vandens aušinimo sistemą, kuri užtikrino tolygų betono temperatūrų pasiskirstymą. Įrengiant siloso bokštą ir jo vidinę konusinę dalį buvo panaudota iki tol Lietuvoje mažai naudota slenkančių klojinių technologija. Į aukštį siloso bokštas iškilo 54 metrus, o jo skersmuo – 22 metrai. Žaliavos siloso betonavimas slenkančiais klojiniais buvo vykdomas ištisą parą – iš viso 26 paras. Betonavimo darbai buvo vykdomi prie veikiančios sukamosios krosnies, iš kurios sklinda didelis karštis. Todėl buvo įrengti šiluminiai ekranai, kad betonas nuo didelės temperatūros neperkaistų ir nesutrūkinėtų. Vienas sudėtingiausių šio projekto statinių – cikloninių šilumokaičių pastas, kuris į aukštį kyla net 105 metrus, o šalia jo sumontuoto kamino aukštis siekia net 125 metrus. Tai vienas sudėtingiausių šio projekto statinių ne tik dėl savo aukščio, bet ir dėl konstrukcijų, kurios buvo sumontuotos į šį pastatą.

Kaip pavyzdį galime paminėti, kad statybinių metalo konstrukcijų, kurios buvo sumontuotos 105 m aukštyje, svoris viršija 33 tonas, o aukštis siekė net 3,5 metro. Bendrai visam objekte atlikta virš 32000 kubinių metrų betonavimo darbų, tam sunaudota per 3600 tonos armatūros, sumontuota virš 8000 tonų statybinių metalo konstrukcijų, o technologinės įrangos sumontuota virš 7600 tonų. Bendras naujai pastatytų statinių plotas viršija 100 000 kvadratinių metrų.